Son dakika… Bakan Akar’dan İsveç ve Finlandiya açıklaması: Somut adım olmadan evet demeyiz

Millî Müdafa Bakanı Hulusi Akar başkanlığında; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu ve birlik komutanlarının katılımıyla video telekonferans toplantısı gerçekleştirildi.
Bakan Akar’ın talimatlar verdiği görüşmede Kuvvet ve Ordu Komutanlarının yanı sıra yurt içi ve dışındaki birlik komutanları devam eden faaliyetlere ve sahadaki son duruma ilişkin bilgiler paylaştı.
Türk Silahlı Kuvvetlerinin Cumhuriyet tarihinin en yoğun döneminden geçtiğini belirten Bakan Akar, “Bizim işimizin adı: ‘müdafa ve güvenlik’. Ülkemizi karada, denizde, havada korumak için çaba sarfetmek, milletimizin güvenliğini sağlamak. Bununla beraber haklı davalarında dost ve kardeş ülkelerin yanında bulunmak, onlara destek vermek. Bunun yanı sıra bölge ve dünya barışına katkı sağlamak. Bunlar için çalışıyoruz. Bu mevzularda yaptıklarımız ortada.” ifadelerini kullandı. MANTIK KATLİAMI
İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği talebine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Bakan Akar, şunları söylemiş oldu:
“Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde NATO Liderler Zirvesi’ne katılmak suretiyle İspanya’ya gideceğiz. NATO’da önümüzdeki en mühim konulardan biri İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya kabul edilip edilmeme mevzusu. NATO’da tüm kararlar oy birliğiyle alındığı için Türkiye’nin ‘hayır’ demesiyle iki ülke NATO’ya giremez. Bizim NATO’nun açık kapı politikasına, karşı duruşumuz söz mevzusu değil. NATO genişlesin fakat ilkeli bir halde genişlesin. NATO kurallarına, âdetlerine, geleneklerine uygun olsun bu genişleme.”
Terörün NATO’ya yönelik en mühim tehditlerin içinde yer aldığına vurgu meydana getiren Bakan Akar, şöyleki konuştu:
“Senelerden beri Türkiye olarak terörle karşı karşıyayız. Masum insanların canlarına kasteden terör belası ile mücadelemizi sürdürüyoruz. Siz bizim bu somut mücadelemize katılmayacaksınız, katılmadığınız benzer biçimde teröristlere destek vereceksiniz, bunlar için güvenli ülke olacaksınız, size sığınacaklar, onlara maddi-manevi destek sağlayacaksınız, akıl vereceksiniz. Ondan sonrasında ‘Ben NATO’ya gireceğim.’ Niçin? ‘Bana hücum olursa Türkiye bana yardım etsin.’ diye. NATO’ya girmenin anlamı bu. Bu konudaki bencilliğin, mantık katliamının açıkça görülmesi lazım. Cumhurbaşkanımız başta olmak suretiyle ilgili tüm bakanlıklar olarak söylediğimiz şey bu. Bu süreç, görüşmeler devam ederken bir de parmağını gözümüze sokar benzer biçimde terörist elebaşının fotoğrafı duvarlara yansıtıldı. Bu iyi mi bir anlayış? ‘Ben bildiğimi yaparım.’ demek bu. Sen bildiğini yaparsan ikimiz de bildiğimizi yaparız.”
Bunu tüm muhataplarıyla da paylaştıklarını aktaran Bakan Akar, “Bizim; Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya kabulü ile ilgili teröristlere verdikleri desteği ve onlarla ilişkilerini tamamıyla kesmeden, bu tarz şeyleri somut adımlarla, uygulamalarla göstermeden ‘evet’ dememiz mümkün değil. Bununla beraber gizli saklı ambargonun da kaldırılması kendileriyle yaptığımız görüşmelerde ortaya koyduğumuz görüşümüzdür.” diye konuştu.
TERÖRLE MÜCADELE
Terörle savaşım mevzusuna da değinen Bakan Akar, mücadelenin sıkıntılı arazi ve hava şartlarına karşın kararlılıkla devam ettiğini altını çizdi.
“Terörist neredeyse hedef orası” anlayışıyla hareket ettiklerini belirten Bakan Akar, “Terörü kaynağında kurutmakta kararlıyız, azimliyiz, buna da muktediriz.” diye konuştu. Operasyonların artan bir sertlik ve gidişatta devam ettiğini dile getiren Bakan Akar, şunları kaydetti:
“Arkasında kim olursa olsun son olarak terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Silahlı Kuvvetlerimiz tek yumruk, tek yürek olarak mücadeleye devam ediyor. Bu yıl başından itibaren 1.843 terörist etkisiz hâle getirildi. Bunların sonu gelecek. Terör örgütündeki çöküntü ortada. Bununla ilgili veriler var. Mücadeledeki tempoyu, baskıyı sürdürerek inşallah terörü sona erdireceğiz. Sınırlarımızın güneyinde hiçbir şekilde terör koridoruna izin vermedik, vermeyeceğimizi de ifade ediyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri olarak bizlere verilecek her türlü göreve de hazırız.”

Son Dakika Haberler