Sahada yakarma etmiş olduğu için işinden olmuştu! Mahkemeden emsal karar

27.06.2022 19:20 Haber Deposu: AP Yüksek Mahkeme, Washington eyaletindeki bir lisede vazife icra eden ve kazanılan maçların peşinden sahada oyuncularla dizleri üzerine çöküp ayin yapmış olduğu sebebi öne sürülerek işten atılan futbol antrenörü Joe Kennedy ile alakalı kararını deklare etti.
Mahkeme, 3’e karşı 6 oyla Kennedy’i haklı buldu.
Mahkemedeki 6 tutucu yargıcın hepsinin “evet”, 3 liberal yargıcın hepsinin ise “hayır” oyu kullanımı dikkati çekti.
Kennedy, kamudaki görevini dini inançlarını yaymak için kullandığı sebebi öne sürülerek işten atılmıştı.
Mahkeme ise Kennedy’nin bu eylemi, anayasadaki “ifade ve dini özgürlük” çerçevesinde yaptığına ve bu eyleminin kilise ile devlet ayrımına aykırı olmadığına hükmetti. Çoğunluk adına kabul eden yargıç Neil Gorsuch, “Anayasa ve geleneklerimiz, dini olan ve olmayan görüşler için sıkıdüzen ve baskıyı değil, karşılıklı saygı ve hoşgörüyü tavsiye eder” diye yazdı.
Dava, öğretmenlerin ve antrenörlerin dini ve ifade özgürlüğü haklarını kullanma, öğrencilerin de dini uygulamalara katılma mevzusunda kendilerini baskı altında hissetmemeleri hakkını dengeleyecek bir hukuk mücadelesine dönüşmüştü.
Mahkemeden çıkan kararın, devlete ilişik eğitim alanlarında bazı dini uygulamaların kabul edilebilirliğini güçlendirebileceğini belirtiliyor.
 

Son Dakika Haberler