Merve Durceylan’dan “Kendi Cenazem”

Üretim temelinde bir gözlem havuzunu barındırır. Günlük hayatlarımızın kendine özgü günlük kaygıları içinde yaşadığımız koşturmacalar, bireysel acelelerimiz bizleri yaşamsal olgulardan kimi vakit uzaklaştırıp kaygı alemine hapsedebiliyor. Bu durumdan silkinip kendimize gelebilmek için kimi vakit bir tetikleyicinin varlığına gereksinim duyuyoruz. Bu ihtiyacı kimi zaman yeni bir şarkı bizlere sağlayabiliyor.
Alternatif müziğin başarıya ulaşmış isimlerinden olan Merve Durceylan geçtiğimiz günlerde “Kendi Cenazem” çalıştırmasını dinleyiciyle buluşturdu. Ritmi, ironi dolu sözleriyle dikkat çeken şarkının sözleri de kendisine ilişik. Merve Durceylan yeni çalışmasını “Şarkıyı yazarken hayata dair kararlar alıp uygulayamadığım ve kendimi toplumsal olarak izole olmuş hissettiğim anlardaki değişik ruh hallerinden esin aldım. Bu şarkının en iyi tanımı ‘deliliğe dair bir melodram’ olurdu. Absürt ve bir o denli da gerçek düşünceler çevresinde dans etmek kimi zaman insana iyi geliyor.” sözleriyle konu alıyor.
İnsan yaşamın gerçeklerini tanımlamak için kimi zaman uç noktadan açıklamalara gereksinim duyar. “Kendi Cenazem” sözleriyle bazı gerçekleri en uç noktada hissettiriyor. Bu bağlamda emek harcama; günlük hislerin, öfkenin, kalabalığın, yalnızlığın, delirmenin gözlemlendiği, dinleyiciye de aktarılmaya çalışmış olduğu bir emek harcama olmuş.
“Kendi Cenazem” hem de Merve Durceylan’ın iki yaşamından da izler barındırıyor. Bir hukukçu olarak yaşamın sıkıntılı mücadeleleri, insanoğlunun yaşam formundaki temel gereksinimlerinden hakkaniyet ve hak mücadeleleri ve bunların üretim sürecine katmış olduğu bir gözlem altyapısı… Bu altyapı da bir müzisyen olarak Merve Durceylan’ın çalışmasında izler bırakmış.
2013 yılından beri müzikal üretimlerini sürdüren sanatçıya bu çalışmasında düzenlemede Kerem Çakıroğlu, gitarda da Emre Yılmaz birlikte rol almış. “Kendi Cenazem” bana bakılırsa Merve Durceylan’ın biriktirdiği gözlem havuzunun bir tek başlangıcı. O gözlemlerin arasından daha nice görülecek hayatlar, yaşananlar ortaya çıkacaktır.
Yeniliğe, yeni üretimlere ve gözlemlere…

Son Dakika Haberler