Kas gücü eksikliği birçok hastalığı bununla beraber getiriyor

28.06.2022 18:17 Haber Deposu: DHA Kişinin kas enerjisini artırmaya yönelik E.F.E.E. (Exercise For Everyone Every Age / Hepimiz İçin Her Yaşta Egzersiz) programını geliştiren Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Semra Ercan, mevzuyla ilgili şu detayları verdi: “Sıhhat otoriteleri, daha sıhhatli kalmak, yaşamın daha uzun ve konforlu olması için insanlara egzersiz yapmasını öneriyor. Bunun için “10 bin adım atın. Her gün şu kadar kilometre yürüyün Ağırlık çalışın. Pilates yada yoga yapın” benzer biçimde önerilerde bulunuluyor. Sadece bunların iyi mi yapılacağına dair standart bir program olmuyor. E.F.E.E. programı, bu standardı oluşturmak için geliştirildi. Bilhassa eklem problemleri, sıhhat sorunları olan, sakatlanma korkusuyla spor salonlarına gidemeyen insanların, problemlerine karşın egzersiz yapabilip sağlıklarını geri kazanmaları için hususi olarak geliştirildi.”
ÖNCE KASLARIN SINIRLARI BELİRLENİYOR E.F.E.E. programının öteki egzersizlerden değişik bulunduğunun altını çizen Dr. Semra Ercan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “E.F.E.E. programının, alışılagelmiş egzersizlerden farkı, matematiksel bir formüle haiz olmasıdır. Kasların, her kas grubu bazında, toplam 13 cihazda, yapamadığı sınırların ölçülmesiyle maksimum kas gücü tespit edilir. Sonrasında kasların fonksiyonunu direkt ilgilendiren fizyolojik ve ruhsal stresler, günlük yaşam aktivitelerindeki yoğunluklar ve geçirilmiş hastalıkların kat sayılarının hesaplanması gerekir. Kişinin ulaşabildiği maksimum kas gücü, değerlendirmelerimizle elde edilenen katsayılar matematiksel bir formülle çalışılır. Böylece kişinin her kas grubunda kaç yine sayısıyla kaç kilo çalışacağı ortaya çıkar. E.F.E.E. programında her dönem 12 seanstır. Her dönem sonunda kasların gücü yüzde 5-10 içinde artar, vücudun fonksiyonel kapasitesi yükselir.”
FONKSİYONEL KAPASİTEYİ ARTIRMAK ÖNEMLİ
İnsan vücudunun her türlü ağır bedensel ve ruhsal strese dayanabilmesi için ideale nazaran averaj yüzde 80 oranında kas gücüne haiz olması gerekir. Kasların haiz olduğu fonksiyonların yalnız egzersiz kapasitesi açısından değil, genel sıhhat açısından da son aşama mühim bulunduğunu söyleyen Yeditepe Üniversitesi Bağdat Caddesi Polikliniği Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Semra Ercan, şu detayları verdi: “Kasların birinci fonksiyonu, metaboliktir. Tüm organlarımızın gereksinim duyan enerjinin sağlanması için lüzumlu olan metabolik faaliyetler kas hücrelerindeki mitokondrilerde olur. İkincisi ise, hareket etmemiz ve bunun için lüzumlu olan enerjinin sağlanmasıdır. Dolayısıyla insanların fonksiyonel kapasitesini çoğaltmak, yaşamın sorunsuz devamı için oldukça ehemmiyet taşır.”
HEM FİZİKSEL HEM DA RUHSAL STRES ETKİ EDİYOR
Dr. Semra Ercan, “Mesela 20 yaşındaki bir kişinin bedensel ve ruhsal stresi var, bilgisayar başlangıcında oturarak çalışıyor ve sürekli düşünmek zorunda. Bunun yarattığı gerilim, kaslarda da gerilime niçin olur. Bunlar da kütle fonksiyon kaybıyla sonuçlanır. Eğer kişinin ekleme yük bindirmeyecek kadar kas gücü var ise, 90 yaşlarında bile olsa o işi yapabilir. Eklemlerinde ileri derecede soysuzlaşma olsa bile, ekleme yük binmez. Dolayısıyla dejenerasyonda enflamasyon oluşmaz ve ağrı ortaya çıkmaz. Eğer işin yapılabilmesini karşılayacak kas gücü yoksa, kişinin eklemlerinde hiçbir soysuzlaşma olmasa bile, o işi yaparken eklemlerine yük biner. Aynı işi günlük yaşantıda sürekli yapmak zorunda ise, eklemlerde enflamasyon ve vakit içinde giderek kalıcı dejenerasyonlar, kronik ağrılar, hastalıklar ortaya çıkar” dedi.
KAS GÜCÜ EKSİKLİĞİ BİRÇOK HASTALIĞI BERABERİNDE GETİRİYOR
Kas gücü eksikliğine bağlı fonksiyonel yetersizliğin birçok hastalığa davetiye çıkarabileceğini söyleyen Dr. Semra Ercan, “Kas gücü zayıf olan kişilerde, eklem problemleri, sıklığı giderek artan diyabet, tiroid problemleri, kalp hastalıkları, hipertansiyon, yaşlılıkta görülen depresyon, osteoporoz, aşırı kiloluluk daha sık ve yoğun görülür. E.F.E.E. programı, sporcu sağlığı açısından da sakatlanma risklerini azaltarak performans artırmaya yönelik kalıcı kazanımlar sağlıyor. Ek olarak ortopedik rehabilitasyonda tedavi amaçlı kullanılabiliyor. Kişilerin mevcut hastalıklarına karşın hastalık belirtilerinin minimale indirilmesine destek oluyor.”
9 YAŞINDAN 90 YAŞINA KADAR HERKES UYGULAYABİLİYOR
Dr. Semra Ercan, programın, her yaş grubundaki kişinin hareket kabiliyeti ve hastalıklarının şiddetinin azaltılması için mühim bulunduğunun altını çizerek şunları söyledi: “Kas hücresi mitokondrilerinin fonksiyonlarının azalması, metabolizmada ciddi aksaklıklara de niçin olarak, pek oldukça sistemik hastalığın yerleşmesini kolaylaştıran bir faktördür. Bundan dolayı, diyabet, aşırı kiloluluk, osteoporoz, hipertansiyon, bazı tiroid hastalıklarında kasların fonksiyonel kapasitesinin artırılması önemlidir.”
PROGRAMI UYGULAYANLAR DENEYİMLERİNİ ANLATTI
Yasemin Mutlu (60) “Hayatımda spor asla tamamlanmamış olmadı fakat hep yanlış teknikler uygulayarak kendimi sakatlamışım. Spor yaptığımı sanıp, vücuduma zarar vermişim. Spor salonlarında kendimce, o büyük ağırlıkları kaldırıp indirirken ya da kullanırken kendimi kuvvetli hissederdim. E.F.E.E. programı ile oldukça daha düşük ağırlıklarla, oldukça daha sıhhatli, fit ve iyi olduğumu hissediyorum. Kaslarım yerine geldi” şeklinde konuştu. Gülay Doğan (60) “Oldukça uzun yürüyüşler icra eden biriyim. Eskiden tenis oynardım. O zamanlarda geçirdiğim sakatlanmalar yada vücuduma yapmış olduğum yüklenmelerin sonucunda rahatsızlıklarım ortaya çıktı. Fakat sonrasında E.F.E.E. programı hayatımın bir parçası oldu” ifadelerini kullandı.

Son Dakika Haberler