Demirören Medya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerini bekliyor

30.06.2022 12:00 Haber Deposu: DHA Demirören Medya Center içinde yer edinen Demirören Medya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 2022-2023 eğitim öğretim döneminde ilk öğrencilerini kabul edecek. Lisede eğitim görme hakkı kazanan öğrenciler, mesleği Özgürlük, Milliyet, CNN Türk, DHA, Kanal D, Posta, Fanatik ve D-Smart şeklinde Türkiye’nin en büyük medya müesseselerinde, sektörün duayenlerinden ve onlarla beraber emek vererek öğrenecek. Gazetecilik ve Radyo-Tv olmak suretiyle iki bölümle eğitim verilecek devlet lisesinde ek olarak öğrencilere Yiyecek ve servis imkanı ücretsiz bir şekilde sağlanacak.
BAKAN ÖZER: MESLEKİ EĞİTİMDE YENİ BAŞARI HİKAYESİ ORTAYA ÇIKIYOR  
Okulun açılışında da bulunan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Demirören Medya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile ilgili şu açıklamayı yapmış oldu: “Mesleki teknik anadolu liseleri üretimin yapıldığı, inovatif çalışmaların yapıldığı, yurt dışına ihracatların yapıldığı oldukca değişik Ar-Ge merkezlerinin öğrencilerimizin gelişimine destek verdiği bir okul türüne dönüştü. Artık mesleki eğitimde yeni bir öykü, yeni bir başarı hikayesi ortaya çıkıyor. Artık bilimsel nitelikli olarak başarı göstermiş öğrencilerin de tercih etmiş olduğu, hatta fen liseleriyle rekabet edebilen öğrencilerin tercih etmiş olduğu bir okul türüne dönüşüyor. Senelerden beri mesleki eğitimle ilgili o sıkıntılı süreçler değil, yeni bir devrin güzellikleri tüm Türkiye’ye yayılmaya başlıyor.  

“CİDDİ RAĞBET OLACAK”  
Demirören Medya ile ilgili atmış olduğumuz bu oldukca mühim adım Türkiye’deki medya alanındaki ilk adım. Medyanın tam içinde. İşletmelerde, fabrikalarda, mesleki eğitimle ilgili açılım yapıyorsak burada da medyanın tam içinde, öğrencilerin yabancı dil eğitimi aldıkları, hazırlık sınıfında okudukları, medyada etken olarak çalışan gazetecilerimizin, duayen adların derse girmiş olduğu ve o atmosferin, o iklimin olduğu yerde öğrencilerin eğitim aldıkları bir Türkiye’de ilk adım Demirören Medya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi. Buraya da ciddi rağbet olacak. Bundan dolayı oldukca azca sayıda talebe alınacak. İstihdam garantili bir mesleki eğitim olacak, medyayla ilgili insan kaynağını yetiştirmek için. Tüm öğrencilerimizi, medyaya ilgi duyan, bu alanda kariyer planlaması meydana getiren tüm başarı göstermiş öğrencilerimizi bu lisemize bekliyoruz.”

“YAŞAYARAK VE GÖREREK BİR ÖĞRENME OLACAK”
Demirören Medya Eğitim Projeleri Grup Direktörü Nuran Çakmakçı ise, okulla ilgili şunları söylemiş oldu:
“Demirören Medya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bu yıl ilk öğrencilerini alıyor. Oldukça heyecanlıyız, oldukca mutluyuz. Bundan dolayı geleceğin medyacıları bu okulda yetişecek. Okulumuz öteki liselerden oldukca değişik. Sınıflarımız 15 kişilik. Hazırlık sınıfı var. Daha sonraki yıllarda bazı bilimsel nitelikli ve mesleki dersler İngilizce verilecek. İkinci yabancı dil Fransızca olacak. Internasyonal akredite bir okul olmayı hedefliyoruz. Demirören Medya içinde yer edinen televizyonlarda, gazetelerde, radyolarda öğrenciler bilimsel nitelikli derslerini aldıktan sonrasında bizlerin yardımı ile iyi bir halde yetişecekler. Mesleğin duayenlerinden ders alacaklar. Yerinde bir eğitim olacak. Yaşayarak, görerek bir öğrenme olacak. Bununla birlikte bilimsel nitelikli olarak da nitelikli mezunlar vermeyi hedefliyoruz. Sınıfların 15 kişilik olması, sahada eğitimin yer alması, İngilizce olması, internasyonal akreditasyon, inanırım ki geleceğin iletişimcileri için oldukca değişik kapılar açacak”
“DÜNYA STANDARTLARINDA TELEVİZYONCU VE GAZETECİLER YETİŞECEK”
Demirören Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Atila Ertoğan, “15’er kişilik sınıflarda sektörün duayenleriyle kuramsal ve uygulamalı eğitimler görecek olan öğrencilerimiz bu sayede dünya standartlarında televizyoncu ve gazeteciler olarak yetiştirilecektir. Yenilenen eğitim müfredatımız, basılıdan dijitale, televizyondan podcast’e, toplumsal medyadan YouTube’a varlıklı ve değişen, gelişen medya anlayışına uygun olarak planlandı.” dedi.  

“USTALARDAN EĞİTİM ”
Okul müdürü Ertoğan, “Öğrencilerimiz tüm mesleki eğitimlerini ve stajlarını Demirören Medya bünyesindeki ofis, stüdyolarda meydana getirecek. Bu sayede de istihdam garantili bir okul olmayı hedefliyoruz. Öğrencilerimiz televizyonlardan izledikleri, gazetelerden takip ettikleri hayallerini süsleyen kişilerden ders alacaklar. Beraber proje ve faaliyetler gerçekleştirecekler. Bu, onlara hem keyifli bir eğitim ortamı elde etmiş olacak hem de da mesleki yeterliliklerini oldukca üst seviyeye çıkartacak” ifadelerini kullandı.  
“ULUSLARARASI DENKLİK VE YETERLİLİKLE MEZUN OLMA İMKANI”
Ertoğan, “Okulumuzda 1 yıl hazırlık, toplam 5 yıl eğitim verilecek. Hazırlık eğitimi ana dili İngilizce olan öğretmenler tarafınca verilecek. Biz hazırlık eğitimini bitirdikten sonraki derslerin birçoğunu da İngilizce olarak devam ettirmeyi düşünüyoruz. Dünya standartlarında hedeflediğimiz eğitimin mühim bir öteki ayağı ise internasyonal akreditasyon, eğitim ve yetişim imkanları. Biz, öğrencilerimiz internasyonal bir mesleki akreditasyona haiz olsun, eğitimlerin bir kısmını yurt haricinde alsın ve yetişim imkanlarını da gerekirse yurt haricinde değerlendirsinler istiyoruz. Bu sayede mezun olan öğrencilerimiz internasyonal bir denklik ve yeterlilikle bu okuldan mezun olacaklar” dedi.  

ÖĞRENCİLERE BURS İMKANI  
Ertoğan, “Okulumuz LGS ile talebe alan bir devlet okulu. Demirören Medya başarı göstermiş öğrencilerimize ve gerekseme sahibi öğrencilerimize burs imkanı da sağlayacak. Bununla birlikte biz Türkiye’nin her yerinden öğrencilerimizi okulumuza bekliyoruz. Onlar için yurt imkanımız da mevcut. Bunun yanı sıra tüm öğrencilerimize parasız yiyecek ve servis imkanlarımız da mevcuttur” diye konuştu.  
“AR-GE VE ÜRETİM FAALİYETLERİ OLACAK”
Ertoğan şöyleki devam etti:
“Bununla birlikte bir Ar-Ge merkezi olan okulumuzda dijital medya, artırılmış sanal gerçeklik, metaverse, blockchain, interaktif video ve dijital içeriklerle ilgili Ar-Ge ve üretim faaliyetleri olacak. Projeler yardımıyla öğrencilerimiz mesleki uzmanlık kazanırken, hem de da ülkemizin teknolojisi, ulusal ve dijital gelişimi için de mühim adımlar atmış olacaklar. Biz tüm öğrencilerimizin üniversite okumasını istiyoruz. Bununla ilgili de son sınıfta oldukca kapsamlı ve yoğun bir üniversite hazırlık programımız olacak. Mezun olan öğrencilerimiz, Türkiye’nin ve dünyanın en iyi üniversitelerinde eğitim görecekler. Geleceğin en iyi televizyoncuları ve gazetecileri olacak öğrencilerimizi okulumuza bekliyoruz.”  
 

Son Dakika Haberler