Cuma hutbesi 1 Temmuz 2022 Diyanet… Bu hafta Cuma hutbesinin mevzusu ‘ahiret günü’

30.06.2022 14:13 Son Güncelleme: 30.06.2022 14:14 Diyanet İşleri Başkanlığı 1 Temmuz 2022 Cuma hutbesi ile ilgili paylaşımını yapmış oldu. Hutbede mühim mesajlar verilirken ahiret gününün önemine değinildi. İşte hutbenin tamamı…
CUMA HUTBESİ 1 TEMMUZ 2022: AHİRET GÜNÜ VE HESAP VERME BİLİNCİ

Muhterem Müslümanlar!
Ensar’dan bir sahabi gelmiş olarak Peygamber Efendimiz (s.a.s)’e merhaba verdi ve şu şekilde dedi: “Ey Tanrı’ın Resûlü! En faziletli mümin kimdir?” Peygamberimiz, “Terbiye bakımından en güzel olandır” buyurdu. Gelen şahıs “Peki, en akıllı mümin kimdir?” diye yine sordu. Bunun üstüne Resûl-i Ekrem (s.a.s) şu şekilde buyurdu: “Müminlerin en akıllıları, ölümü en oldukca hatırlayanlar ve ölümden sonrası için en güzel şekilde hazırlananlardır.” Aziz Müminler!
Cenâb-ı Hak, insana iki yaşam bahşetmiştir. Bunlardan ilki içinde yaşadığımız sınav dünyasıdır. Bu dünya yaşamı ölümle beraber sonlanmış olur ve ahiret yaşamı adım atar. Ölüm asla bir yok oluş değil, sonsuz hayata geçişin ilk kapısıdır. Ölüm, geri dönüşü olmayan bir geçittir. Artık insan, yine dünyaya dönerek salih ameller işlemeyi ne kadar arzu etse de bu mümkün olmayacaktır.  Nitekim Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde buyrulur: “Nihayet onlardan birine ölüm gelip çatınca, ‘Rabbim! Beni geri gönder de, geride bıraktığım dünyada iyi işler yapayım’ der. Hayır! Onun söylediği bu söz, boş laftan ibarettir…”
Kıymetli Müslümanlar!
Kıyamet ne olursa olsun kopacak, yaşadığımız dünya yaşamı bitecek ve sonsuz ahiret yaşamı başlayacaktır. İlahi kudretin iradesiyle insanoğlu tekrardan dirilecek, mahşerde toplanacak ve mizan kurulacaktır. İşte o gün, hesap verme günüdür.
O gün, dünya hayatına ilişkin gizli saklı aşikâr, iyi fena tüm niyetler ve davranışlar ortaya dökülecek ve hepimiz şu tanrısal nidaya muhatap olacaktır:
اِقْرَأْ كِتَابَكَۜ كَفٰى بِنَفْسِكَ الْيَوْمَ عَلَيْكَ حَس۪يباًۜ     
“Oku şimdi amel defterini! Bugün sana hesap sorucu olarak kendi nefsin yeter!”
O gün, diller susacak, azalar konuşacaktır. Rabbimiz bu hakikati şu şekilde bildirmektedir:
اَلْيَوْمَ نَخْتِمُ عَلٰٓى اَفْوَاهِهِمْ وَتُكَلِّمُنَٓا اَيْد۪يهِمْ وَتَشْهَدُ اَرْجُلُهُمْ بِمَا كَانُوا يَكْسِبُونَ
 “O gün, onların ağızlarını mühürleriz; yapmış olduklarını elleri bizlere anlatır, ayakları da şahitlik eder.” 
O gün, hiç kimseye zulmedilmeyecek, her insana bir tek yaptığının karşılığı verilecektir. Asla kimse, ömrünü nerede ve iyi mi geçirdiğinin, gençliğini nerede tükettiğinin, malını nereden kazanıp nereye harcadığının, bilmiş olduğu ile amel edip etmediğinin hesabını vermeden bir yere kımıldayamayacaktır.
Kıymetli Müminler!
Tanrı’a ve ahiret gününe inanan bir mümine yaraşan, ölüm ulaşmadan önce kendini hesaba çekmektir. Dünyayı oyun ve eğlence yeri değil, Rabbimizin rızasını kazanma yeri olarak görmektir. İslam’ın dosdoğru çizgisinden; Kur’an-ı Kerim’in rehberliğinden, Peygamber Efendimiz (s.a.s)’in sünnet-i seniyyesinden asla ayrılmamaktır. Tanrı’ın koyduğu sınırlara titizlikle uymak, helal haram çizgisine riayet etmektir. Fıtratı bozan yönelim ve davranışlardan, aklı uyuşturan alkol ve bağımlılıktan, aile ve toplumu ifsat eden zina ve ahlaksızlıktan, ocakları söndüren kumardan uzak durmaktır. Her amelin kaydedildiğini ve günü vardığında hepsinden hesaba çekileceğini unutmamaktır. Hutbemi Yüce Rabbimizin şu ayet-i kerimesi ile bitiriyorum: “Ey insanoğlu! Rabbinize karşı gelmekten sakının. Hiçbir babanın çocuğuna, hiçbir çocuğun da babasına yarar veremeyeceği günden korkun! Şüphesiz Tanrı’ın vaadi gerçektir. Sakın dünya yaşamı sizi aldatmasın.”
CUMA SAATİ | Diyanet İstanbul Cuma namazı saat kaçta, 1 Temmuz 2022 Cuma vakti ne vakit?

Son Dakika Haberler