Bakan Çavuşoğlu: “Zengezur koridorunu destekliyoruz”

27.06.2022 13:33 Haber Deposu: DHA Bakan Çavuşoğlu, amacın söz mevzusu fırsatların değerlendirilmesi bulunduğunu belirterek, “Dolayısıyla gayemiz, bu fırsatları hem ülkelerimizin, halklarımızın ve bölgemizin yararına değerlendirmektir. Tahıl konusunu takip ediyorsunuz. Birleşmiş Milletler ile problemi çözmek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Sürdürülebilir ve güvenli ulaştırma hatlarının ne kadar mühim bulunduğunu bu krizle bir kere daha gördük. Bu yüzden ulusal ve bölgesel kapasitemizi çoğaltmak için mühim yatırımlar yaptık ve hayata geçirmeye devam ediyoruz. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu, Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı, TANAP Boru Hattı benzer biçimde projeler, bölgemizin adeta çehresini değiştirdi. Bu tarz şeyleri Azerbaycan’la, can Azerbaycan’la beraber hayata geçirdik. Marmararay, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 1911 Çanakkale Köprüsü, Cumhurbaşkanımızın ve Ulaştırma Bakanımızın gayretleriyle bu benzer biçimde mühim yatırımları da Türkiye’de biz hayata geçirdik” diye konuştu.
“ZENGEZUR KORİDORU’NU GÜÇLÜ ŞEKİLDE DESTEKLİYORUZ”
Çavuşoğlu, yeni bağlantıların açılmasının bölgeye pozitif yansıyacağını altını çizerek, “Enerji ve enerji altyapısı alanında iş birliğini geliştirmek istiyoruz. Yeni bağlantıların açılması, bölgemize de pozitif yansıyacaktır. Bu bakımdan Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki süreci destekliyoruz. Azerbaycan’ın batı bölgeleriyle Nahçıvan içinde bağlantı sağlayacak Zengezur Koridoru’nu kuvvetli şekilde destekliyoruz. Koridorun, bir an ilkin açılmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
“ÜÇ KARDEŞ ÜLKEYİZ”
Bakan Çavuşoğlu, Türkiye, Azerbaycan ve Kazakistan’ın üç kardeş ülke bulunduğunu vurgulayarak, “Türkiye-Azerbaycan-Kazakistan Dışişleri ve Ulaştırma Bakanları formatında ilk kere bugün bir araya geldik. Hem bölgesel meseleleri hem de ulaştırma mevzularını kendi aramızda değerlendirdik. Görüş alışverişinde bulunduk. Azerbaycan ve Kazakistan’la ikili ilişkilerimizi esasen anlatmaya gerek yok. Üç kardeş ülkeyiz. Her alanda ilişkilerimizi geliştirmek için ikili düzeyde de yoğun çaba sarf ediyoruz. Başta Türk Devletleri Teşkilatı olmak suretiyle, internasyonal platformlarda da fazlaca yakın iş birliğimiz var. Mevkidaşlarımla sık sık bir araya geliyoruz” dedi.

Son Dakika Haberler